Marcin

Kijowice. Tajemniczy kamienny krzyż.

 

Wędrując po Dolnym Śląsku często spotykamy kamienne krzyże. Wykonane są z różnych materiałów, z reguły miejscowych na przykład granitu, bazaltu, piaskowca. W sumie na całym obszarze znajduje się ich ponad 400.

W większości są to krzyże pojednania zwane dawniej pokutnymi, wykonywane na zlecenie zabójcy i stawiane w miejscu zbrodni. Zabójca poza ufundowaniem krzyża musiał spełnić inne warunki zawarte w ugodzie z rodziną zmarłego, jak np. odbycie pielgrzymki, odszkodowanie dla rodziny zmarłego, opłacenie mszy za jego duszę. Często na krzyżach pojednania umieszczano ryt narzędzia zbrodni – miecza, noża, kuszy itp.

Krzyż z Kijowic prawdopodobnie nie jest krzyżem pokutnym ale … epitafium. Jest to największy kamienny krzyż na Dolnym Śląsku. Ma on wysokość 241 cm, rozpiętość ramion 109 cm, grubość 12 cm. Przedstawiona na krzyżu scena jest typowa dla epitafiów – w górnej części rozpięty na krzyżu Chrystus, w dolnej klęcząca postać w pozie modlitewnej. Majuskulna, łacińska inskrypcja biegnąca wokół krzyża informuje o imieniu zmarłego, dacie rocznej jego śmierci i zawiera modlitwę. Dowiadujemy się z niej, że zmarły, któremu poświęcono epitafium miał na imię Konrad i zmarł w roku 1357 – niestety do dzisiaj nie ustalono kim był. 

Krzyż obecnie stoi w lesie przy drodze – nie wiadomo czy to jest pierwotne miejsce wystawienia krzyża, czy został tu przeniesiony z innej lokalizacji. Umiejscowienie na rozdrożu w pewnym oddaleniu od miejscowości może być celowe. Mógł służyć jako specyficzny drogowskaz przy okazji generując znaczną liczbę modlących się za dusze zmarłego.

Lokalizacja : w lesie, przy czerwonym szlaku, około 1 km od wsi Kijowice, gm. Bierutów, pow.oleśnicki, woj.dolnośląskie.

Literatura : Robert Heś „Kamienny krzyż w Kijowicach”, Pomniki Dawnego Prawa, maj 2008, zeszyt 1.

Referencje 2020

Moje najnowsze referencje :

Grupa Inicjatyw Lokalnych „GIL”

Środowiskowy Dom Samopomocy Otwock

Biuro Podróży EXODOS

Biuro Podróży Obieżyświat

Biuro Turystyczne Horyzont

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2019

Zapraszam na Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 we Wrocławiu. Masa atrakcji, świąteczna atmosfera i pojawiający się tylko raz w roku krasnal Prezentuś 🙂 . W tym roku na Jarmark zapraszamy w dniach 22.11 – 31.12.2019. przed jarmarkiem warto skorzystać z usługi przewodnickiej i zwiedzić Stare Miasto, Ostrów Tumski, ogrzać się w gorącym Afrykarium, poznać tajemnice wody w Hydropolis, zobaczyć miniaturowy świat w Kolejkowie, zobaczyć niesamowitą Panoramę Racławicką 🙂

Sky Tower – aktualne ceny biletów na wjazd na punkt widokowy.

Sky Tower – aktualne ceny biletów na wjazd na punkt widokowy.

sky

 

Uniwersytet Wrocławski – Muzeum. Nowe ceny biletów.

Od 01.01.2017 obowiązują nowe ceny biletów wstępu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego :

uni1

Jednocześnie zostaną wydłużone godziny otwarcia Muzeum:

• Sezon „zimowy” (październik – kwiecień) 10.00 – 16.00;
• Sezon „letni” (maj-wrzesień) 10.00 – 17.00 w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki;
10.00 – 18.00 soboty i niedziele;

Środa pozostaje niezmiennie dniem zamkniętym dla zwiedzających.

EMERYCI nie mają zniżki !

Dokładne informacje na stronie www muzeum : Muzeum

POGODA WE WROCŁAWIU

KONTAKT

Protur Marcin Szymański
Tel.: 609 034 832

E-mail: 1ms@wp.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

Najnowsze komentarze

    Translation


    Książki

    Użytkownicy na stronie

    Aktualnie online: 0
    W sumie: 316722